Po co kupować, skoro można pomalować? To motto powinno przyświecać wszystkim fanom eko trendów w wystroju wnętrz. Na rynku jest coraz więcej farb do odświeżania mebli. Jeśli szafka nam się znudziła, a kuchenne meble są lekko porysowane to, zamiast wydawać kilka tysięcy złotych na nowy komplet, lepiej zafundować sobie zagraniczne wczasy. W sklepach i marketach budowlanych znajdziemy w zasadzie farby do wszystkich rodzajów mebli: od litego drewna, przez okleinę, płytę MDF i meble ogrodowe. Oprócz farby potrzeba trochę czasu i oczywiście chęci do działania.
Rodzaje farb do mebli, czyli nie taki wybór trudny
Wśród licznych farb można się pogubić. Która wybrać do odnowienia mebli w kuchni, a która będzie dobra do pokoju dziecięcego? Poznajmy kilka podstawowych zasad doboru farb, a wybór nie sprawi nam problemu. Większość mebli domowych pomalujemy niezwykle popularnymi farbami akrylowymi. Inny rodzaj to farby kredowe, nieco droższe, ale też dające zupełnie inny efekt cieplejszych pomieszczeń, lekkiej patyny i stylu vintage. Do mebli zabytkowych i drewnianych zastosujmy specjalne mieszanki renowacyjne lub bejce do drewna.
Kuchnia jak nowa dzięki sprytnemu malowaniu szafek
Meble kuchenne należą do tych, które najszybciej się brudzą, rysują i tracą pierwotny blask. Jakie farby do mebli kuchennych będą odpowiednie? Wszystko zależy od rodzaju szafek. Farbę dobieramy w zależności od materiału, czyli podłoża. Są też farby uniwersalne, które pokryją różne rodzaje drewna: lakierowane, surowe, malowane. Meble mogą też być wykonane z płyt laminowanych.
Dobrym rozwiązaniem jest farba akrylowa, która szybko schnie. Jednak przed malowaniem szafek w kuchni trzeba pamiętać także o podkładzie. Gruntowanie specjalną farbą sprawi, że farba wykończeniowa, np. akrylowa będzie trwała. Warstwa farby gruntującej jest potrzebna, by wyrównać ewentualne nierówności, zarysowania i zabrudzenia. Kolory, zwłaszcza jasne lepiej leżą na warstwie gruntującej.
Pokoik dziecięcy jak ze snu: o bezpiecznych farbach do mebli dziecięcych
W pokoju malucha szafki brudzą się jeszcze szybciej niż w kuchni. Zwłaszcza najmłodsze dzieci lubią swoje pasje do malowania przelewać na całe otoczenie. Maluchy rysują szafki celowo lub mimochodem. Meble w pokoju dziecinnym można malować bezpiecznymi farbami kredowymi. Mają przewagę naturalnych składników i tworzą na powierzchni mebli cienką, szybkoschnącą warstwę.
Dawniej, gdy farby kredowe nie były tak powszechne, malowano meble farbami olejnymi. Niestety, farba olejna to bardzo zły wybór. Długo schnie, lepi się i ma intensywny, mocny zapach. Farby kredowe są najczęściej wybieranymi do odnawiania dziecięcych mebli. Mają naturalne barwy i dostępne są w bardzo szerokiej palecie. Kredowa farba pomoże uzyskać efekt stylu skandynawskiego, który jest niezwykle często wybierany do dziecięcych pokoików. Farby kredowe można kupić zarówno w marketach budowlanych, jak i bezpośrednio ze stron internetowych producenta.
Laminowane fronty szafek – jaką farbę polecają eksperci?
Do mebli laminowanych najbardziej odpowiednia będzie farba akrylowa o właściwościach kryjących. Akryl rozpuszcza się w wodzie i nie wydziela intensywnego, chemicznego zapachu. Dlatego można ją stosować w zasadzie we wszystkich typach pomieszczeń, nawet w sypialniach. Farby akrylowe są bardzo powszechne. Znaleźć je można w każdym sklepie budowlanym: stacjonarnym i internetowym.
Mniej znane, ale równie dobrze kryjące płytę laminowaną są farby ftalowe. Farby ftalowe można łatwo rozprowadzić i są trwałe. Jednak minusem jest nieprzyjemny zapach. Jeśli zależy nam na szybkim efekcie i nie chcemy długo wietrzyć pomieszczeń, lepiej postawmy na sprawdzoną farbę akrylową do powierzchni laminowanych.
Czym odnowić płytę MDF i okleinę drewnopodobną?
Farba odpowiednia do płyt MDF to emalia akrylowa. Okleiny drewnopodobne oraz meble laminowane można szybko pomalować właśnie popularną farbą akrylową. Wśród jej zalet jest łatwa dostępność i nieograniczona paleta barw.
Jeśli w sklepie nie będzie koloru, który nam odpowiada, wystarczy sprawdzić paletę barw na stronie producenta. Wzorniki kolorów farb akrylowych do mebli można tez zamówić do domu. To dobry sposób na sprawdzenie, jaki kolor będzie nam najlepiej pasował. Może się okazać, ze zamiast klasycznego beżu lub zachowawczej bieli wybierzemy zupełnie inny kolor i odmienimy wygląd naszych starych mebli.
Skandynawska, minimalistyczna biel mebli: jak ją uzyskać?
Biel króluje w stylu skandynawskim, prowansalskim i nowoczesnym — minimalistycznym. Jeśli chcemy, by nasze meble były śnieżnobiałe, np. matowe, to wybierzmy farbę kredową do drewna. Nadaje meblom lekką patynę i wygląda bardzo elegancko. Biała farba do mebli to także popularny akryl. Białe meble warto pokryć farbą kryjącą. Akryle są idealne. Pamiętajmy też, że odcieni bieli jest wiele.
Możemy wybrać klasyczną, śnieżną biel, cieplejszy, prowansalski odcień lub biel wpadającą w szarość albo fiolet. Wszystko zależy od tego, na jakim efekcie nam zależy. Perfekcyjna biel pojawi się dzięki farbom akrylowym. Lekko przetarta biel będzie efektem zastosowania farb kredowych.
Farby renowacyjne do antyków i nie tylko
Obok klasycznych farb akrylowych i kredowych, do mebli można używać także specjalnych mieszanek. Farby dedykowane do renowacji mebli są przeznaczone głównie do drewna. Oczywiście można ich używać nie tylko do antyków i odnawiania babcinej toaletki. Jakie farby do renowacji mebli będą odpowiednie? Tu trzeba zaznaczyć, że do drewna stosuje się bejce i lakiery. To nie zawsze farby kryjące.
Najczęściej farby renowacyjne wymagają przygotowania podłoża: lekkiego przetarcia powierzchni przy pomocy papieru ściernego. Dzięki temu lepiej się trzymają. Do farb renowacyjnych zaliczamy farby kredowe. Niektóre posiadają oznaczenie „vintage”, co oznacza, ze zapewniają efekt patyny.
Farby do mebli ogrodowych — Odnawiamy meble ogrodowe dzięki specjalnym farbom
Obok farb do mebli, w sklepach budowlanych znajdziemy też specjalne farby do stosowania na zewnątrz. Meble ogrodowe też potrzebują konserwacji. Jeśli zauważymy, że stół na tarasie jest wyblakły, a huśtawka straciła fabryczny blask, to znak, że czas na malowanie. Do mebli ogrodowych stosujemy specjalne farby. Są to najczęściej bejce i lakierobejce.
Również trwałe farby olejowe utrzymają się na zewnętrznych zestawach mebli. Inna metoda konserwacji drewnianych mebli ogrodowych polega na użyciu impregnatów. Co ciekawe, impregnaty możemy stosować z powodzeniem do drewnianych płotów, ogrodzeń, altan i ławek.