Fotel z podnóżkiem. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Fotel z podnóżkiem

Wybór fotela z podnóżkiem jest niezwykle ważny podczas urządzania mieszkania, czy domu. Dokonujemy wyboru na lata, więc istotne jest, aby cieszył on wszystkich domowników.

Wielkość fotela z podnóżkiem jako najważniejsze kryterium

Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, wybierając fotel z podnóżkiem, jest jego rozmiar. Warto rozważnie podejść do oceny możliwości naszego miejsca zamieszkania. W przypadku niewielkich mieszkań szczególnie ważny jest wybór takiego gabarytu, który nie wpłynie niekorzystnie na codzienne użytkowanie.

Łatwo sobie wyobrazić, jak irytujące byłoby wykonywanie dodatkowych czynności związanych z jego przenoszeniem, czy obchodzeniem dookoła, w razie, gdyby był zbyt obszerny. Kształt bryły również nie może być przypadkowy. Każda z nich różni się z konsekwencjami w przestrzeni użytkowej, warto uwzględnić ten aspekt, wybierając nowy mebel. Gospodarzy większych mieszkań i domów również zachęcam do szczerego ocenienia możliwości pomieszczenia, w którym fotel ma stanąć. Dobry fotel musi być w sam raz ani za mały, ani za duży.

Wygoda fotela z podnóżkiem

Miejsce do siedzenia z pewnością musi być w stu procentach komfortowe. Ma stanowić miejsce do wypoczynku, wieczornego czytania ulubionej literatury, czy karmienia maleństwa przez świeżo upieczoną mamę. Warto uwzględnić wysokość oparcia najlepiej, jeżeli można na nim oprzeć całą głowę, aby umożliwić odpoczynek mięśniom karku.

Wzrost poziomu komfortu powodują podłokietniki umożliwiające podparcie ręki z książką, czy laptopem. Należy również zwrócić uwagę na głębokość siedziska. Jeżeli będzie ono zbyt płytkie, nie będzie można odpowiednio się na nim rozłożyć. O cóż innego chodzi w fotelu, jak nie o to, żeby wygodnie się na nim rozsiąść? Proponuję również zwrócić uwagę na wysokość wspomnianego podnóżka, z uwagi na szeroki wybór warto dostosować ją do swoich możliwości.

Jakość podnóżka

W zależności od wyboru modelu można spodziewać się kilku rozwiązań. Producenci proponują fotele z podnóżkiem wsuwanym pod fotel po zakończeniu użytkowania. To bardzo praktyczne rozwiązanie dla osób wybierających fotel do niedużego wnętrza pozwalający oszczędzić sporo cennego miejsca. Drugim rozwiązaniem jest wybór wariantu z podnóżkiem stanowiącym samodzielny mebel — mini taborecik. Jest to dobry pomysł, jeżeli w domu mieszkają maluchy, z pewnością docenią one niewielkie siedzisko.

Można też pokusić o zakup dodatkowego podnóżka, aby użyć go we wnętrzu dwukrotnie, ot, chociażby jako siedzisko do zakładania butów w przedpokoju czy miejsce siedzące przy damskiej toaletce. Zwielokrotnienie tego samego elementu doda wnętrzu spójności. Istnieją również modele ze wbudowanym podnóżkiem. Wówczas olbrzymią przewagę stanowić będzie możliwość regulacji wysokości, na której będzie on w danym momencie zawieszony. Istnieje również możliwość sterowania tym elementem w sposób elektryczny, co na pewno stanowi przewagę ku zwiększeniu wygody, czy samodzielności osób z niepełnosprawnościami.

Wygląd fotela z podnóżkiem

Fotel będzie stanowił duży element wyposażenia, bez względu na wielkość Twojego domu, czy mieszkania. Duża bryła może zarówno dodawać wnętrzu uroku, jak i przypominać najgorsze wspomnienia.

Przed zakupem wystarczy jedynie rozejrzeć się po pokoju, w którym ma stanąć i zaobserwować, które inne elementy lubicie, jaki styl chcecie zachować, z czym ma komponować się nowy fotel z podnóżkiem. Wystarczy, chociażby chwila na rozeznanie się, czego dokładnie potrzebujemy. W jednych wnętrzach świetnie sprawdzą się fotele na wysokich wąskich nóżkach z pikowanymi obiciami dodające elegancji, inne będą potrzebowały uzupełnienia klasycznego stylu panującego w pozostałej części pomieszczenia. To również duży element kolorystyczny, gdzie jedni będą oczekiwali wyciszającej barwy, inni kwiecistego wzoru.

Funkcjonalność fotela i podnóżka

Zanim dojdzie do zakupu i będzie już za późno, dobrym pomysłem jest odpowiedź na kilka pytań. Kto ma z niego zwykle korzystać? W jakim wieku są najczęstsi użytkownicy? Co będziemy na nim zwykle robić? Czy zajmie on planowane miejsce na stałe, czy będzie w zależności od potrzeby przenoszony w inne części domu? Odpowiedź na kilka pytań intuicyjnie podpowie Ci, czym kierować się przy wyborze.

Jeżeli fotel z podnóżkiem ma używać babcia lub dziadek, warto przemyśleć model z wbudowanym masażerem, aby umilić seniorom czas spędzany w nim. W przypadku wyboru fotela jako miejsca do pracy w domu trzeba zadbać o dostępność prądu w jego pobliżu i stabilnej podkładki pod kawę. Jeżeli fotel będzie stanowił stanowisko pracy mamy karmiącej piersią dobrze, gdyby po bokach miał wbudowane kieszonki na drobiazgi ułatwiające opiekę nad maluchem.

Tkanina fotela i podnóżka

Tapicerowane meble różnią się między sobą również rodzajem użytej do ich obicia tkaniny. Oczywistym jest, jak istotna jest jej jakość. Wytrzymała na zaplamienia i odrapania tkanina pozwoli przez lata w spokoju cieszyć się z nowego mebla wypoczynkowego. W przypadku alergików to jest dobry moment na wykluczenie modeli mogących powodować gromadzenie się roztoczy w przypadku alergii na kurz, czy naturalnej skóry, jeżeli o ona mogłaby być źródłem nieplanowanych niespodzianek. Jeżeli mieszkańcami domu są małe dzieci, dobrze sprawdzi się tkanina łatwo dająca się czyścić. Utrzymanie jej wzorzystego charakteru również ułatwi utrzymanie fotela  w czystości.

Osoby wrażliwe na rodzaj tkaniny, którą mają w dłoniach, powinny sprawdzić też, czy aktualnie wybrana jest miła dla nich w dotyku. Nadmierna szorstkość może odbierać radość z użytkowania, a przecież można ten element wykluczyć przed zakupem.

Miejsce, w którym fotel z podnóżkiem stanie

Jest czynnikiem nie mniej ważnym niż wybór samego fotela. Warto uwzględnić dostępność w jego pobliżu źródeł prądu.  Zasięgu widoczności telewizora również jest nie bez znaczenia (zarówno może nam zależeń, aby telewizor był dobrze widoczny, jak i zupełnie niemożliwy do oglądania z fotela, jeżeli ma on stanowić miejsce do nauki). Odległość od grzejnika to oczywiście również kwestia preferencji, ale warto być świadomym dbałości o komfort cieplny. Najważniejsze, aby dopasować wszystkie parametry do twoich preferencji — jedynie to gwarantuję olbrzymią radość użytkowania w długie jesienne wieczory po wyczerpującym dniu.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie się wyświetlał.