Inspiracje na dywany w salonie: Jak oświetlić przestrzeń?

Inspiracje na dywany w salonie: Jak oświetlić przestrzeń?
Autor Anna Dębińska
Anna Dębińska18.02.2024 | 8 min.

Dywany w salonie inspiracje to kluczowy element wystroju wnętrz, który może całkowicie odmienić charakter pomieszczenia. Dobrze dobrany dywan nie tylko spełnia funkcje dekoracyjne, ale także pomaga w optymalnym oświetleniu i urządzeniu przestrzeni salonu. W niniejszym artykule przedstawimy praktyczne inspiracje jak łączyć dywany z oświetleniem by stworzyć przytulną i funkcjonalną aranżację salonu.

Kluczowe wnioski:
 • Dywan może całkowicie odmienić charakter salonu i pomóc w jego oświetleniu
 • Kluczowe jest łączenie kolorów i faktury dywanu z lampami i żyrandolami
 • Dywan powinien komponować się z kolorystyką ścian i mebli w salonie
 • Należy dobrać rodzaj i rozmiar dywanu do funkcji i wielkości salonu
 • Oświetlenie dywanu lampami może wydobyć jego walory dekoracyjne

Jak dobrać dywany do salonu

Dobór odpowiedniego dywanu do salonu to nie lada wyzwanie. W końcu dywan stanowi centralny punkt każdego salonu i w dużej mierze decyduje o jego charakterze. Na co zwrócić uwagę wybierając dywan do tego pomieszczenia?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę funkcję, jaką dywan ma pełnić w salonie. Czy będzie to przede wszystkim ozdoba, czy może praktyczna powierzchnia amortyzująca kroki? Kształt, wielkość i umiejscowienie dywanu powinno odpowiadać sposobowi użytkowania salonu.

Niezwykle istotne jest też łączenie koloru i faktury dywanu z pozostałymi elementami wystroju – meblami, zasłonami czy lampami. Dywan musi komponować się z całą aranżacją. Dobrze jest też zastanowić się nad materiałem, z jakiego dywan zostanie wykonany. Wełna czy bawełna? A może praktyczny polipropylen?

Wreszcie, pamiętajmy że to właśnie dywan może nadać naszemu salonowi niepowtarzalny, przytulny klimat. Dlatego warto poświęcić czas na wybór odpowiedniego dywanu, który spełni nasze oczekiwania.

Sprawdź te porady przy doborze dywanu:

 • Zwróć uwagę na funkcję dywanu w salonie
 • Dopasuj kolor i fakturę do reszty aranżacji
 • Rozważ rodzaj materiału – wełna, bawełna czy polipropylen
 • Wybierz kształt i rozmiar stosownie do powierzchni

Inspiracje na kolory dywanów w salonie

Wybór odpowiedniego koloru dywanu do salonu to z pozoru proste zadanie. Jednak aby dywan idealnie komponował się z aranżacją wnętrza i podkreślał jego walory, kolor jest kluczową kwestią.

Obecnie w trendach wnętrzarskich królują stonowane, neutralne barwy ścian i mebli. Dlatego dywan może być tym elementem, który wprowadzi do wnętrza odrobinę koloru i świeżości. Nie zawsze jednak jaskrawe barwy będą dobrym pomysłem. Oto kilka wskazówek, jak dobrać kolor dywanu do salonu.

Dywan wprowadza kolor i życie do aranżacji salonu. Jednak kolor dywanu musi harmonizować z całością wystroju pomieszczenia.

Przede wszystkim dobrze sprawdzają się odcienie zbliżone kolorystycznie do dominujących we wnętrzu barw. Jeśli ściany są białe lub jasnoszare, postaw na stonowane, ziemiste kolory – beże, brązy czy zgaszone zielenie. Unikaj wówczas zbyt kontrastowych, jaskrawych dywanów.

Polecane kolory dywanów do jasnych wnętrz:

beże brązy
szarości zieleń olive

Z kolei ciemne ściany i meble dobrze jest uzupełnić dywanem w odcieniach grejpfruta, piasku, czy pastelowego różu. Będzie stanowił świetny kontrast i rozświetli mroczną aranżację.

Czytaj więcej:Aranżacja salonu z aneksem kuchennym: Inspirujące porady

Jakie faktury dywanów pasują do salonu

Faktura, czyli struktura i spilśnienie dywanu, to kolejny element, o który trzeba zadbać, by dywan idealnie komponował się z salonem. Jakie faktury najlepiej sprawdzą się w tym pomieszczeniu?

Przede wszystkim musimy mieć na uwadze funkcjonalność. Jeśli dywan ma pełnić przede wszystkim rolę dekoracyjną, możemy zdecydować się na delikatniejsze, bardziej ozdobne faktury – puchate runa czy długie włosie.

Z kolei praktyczny dywan, po którym intensywnie chodzimy, powinien mieć krótsze, gęstsze włókna – zapewni to jego większą wytrzymałość. Dobrze sprawdzą się faktury pętelkowe czy średnio- i krótkowłosowe. Bardzo modne są obecnie nierówne, "pomachane" dywany w stylu boho.

Modne faktury dywanów do salonu:

 • ozdobne, puchate runa
 • nierówne, "pomachane" faktury
 • pętelkowe i krótkowłosowe

Niezależnie od wybranej faktury, ważne by dopasować ją do innych materiałów i faktur we wnętrzu. Nie łącz zbyt wielu ozdobnych i bardzo miękkich struktur. Kluczowa jest równowaga i jednolity, spójny charakter aranżacji.

Oświetlenie wnętrz z dywanami w salonie

Zdjęcie Inspiracje na dywany w salonie: Jak oświetlić przestrzeń?

Oświetlenie salonu z dywanem nie jest zadaniem prostym. Po pierwsze musimy zadbać o to, by lampy oświetlały wszystkie ważne punkty i strefy salonu, po drugie zaś — by oświetlenie podkreślało walory dywanu zarówno pod względem koloru, jak i faktury.

Dobrym rozwiązaniem do przestrzeni z dywanem są żyrandole i lampy sufotowe rozproszone nad całym obszarem salonu. Dzięki temu będziemy mieli równomierne oświetlenie, które sprawi że salon będzie jasny i przejrzysty.

Drugą opcją są lampy stojące i stołowe ustawione w strategicznych punktach pomieszczenia. Warto w takim przypadku postawić co najmniej jedną lampę bezpośrednio przy dywanie — pozwoli to wyeksponować jego walory wizualne i fakturę.

Niezależnie od wyboru typu lamp, pamiętajmy o jednolitej kolorystyce oświetlenia. Najlepiej stosować żarówki o ciepłej barwie — 2700-3000K. Są uniwersalne i dodadzą przytulności każdemu wnętrzu z dywanem.

Oświetlenie salonów z dywanem:

 • żyrandole i lampy sufitowe
 • lampy stojące i stołowe
 • żarówki 2700-3000K

Dywany w salonie a urządzenie przestrzeni

Dywan możemy potraktować jako punkt wyjścia do urządzenia całej przestrzeni naszego salonu. Świetnie sprawdzi się jako centralny element aranżacji, wokół którego będziemy komponować pozostałe meble i dodatki.

Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni kształt i rozmiar dywanu do powierzchni i układu naszego salonu. Najczęściej spotykanymi formami są dywany kwadratowe lub prostokątne. W małych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się mniejsze rozmiary, natomiast przy dużych powierzchniach możemy pozwolić sobie na bardziej okazały dywan.

Mając już dobrany dywan, łatwiej będzie nam rozmieścić pozostałe elementy wyposażenia. Sofę i fotele ustawiamy przodem na dywan, natomiast komody czy regały z boku lub z tyłu. Dzięki dywanowi wydzielimy konkretne strefy w salonie – wypoczynkową, jadalną czy telewizyjną.

Urządzenie salonu z dywanem:

 • Dobierz rozmiar i kształt dywanu do salonu
 • Rozplanuj umeblowanie w odniesieniu do dywanu
 • Wydziel strefy funkcjonalne przy pomocy dywanu

Jak połączyć dywany z meblami w salonie

Łączenie dywanów z meblami w salonie opiera się na kilku kluczowych zasadach. Po pierwsze należy zadbać o spójność kolorystyczną. Oznacza to, że kolor dywanu musi komponować się z barwami mebli – skóry, tkanin czy drewna.

Zasada dotyczy nie tylko odcieni, ale też nasycenia barw. Jeśli np. mamy bardzo ciemną, grafitową sofę, dobrze jest ułożyć na podłodze dywan w jasnym odcieniu szarości. I odwrotnie – jasne meble świetnie korespondują z ciemniejszym dywanem.

Po drugie, meble i dywan powinny łączyć się ze sobą również pod względem faktury i „dotyku”. Delikatny aksamit sofy będzie pięknie komponował się z puszystym, miękkim dywanem w typie shaggy. Z kolei ostre, geometryczne fotele świetnie wyglądają na tle dywanu o kratownicy lub klockowym wzorze.

Stosując te dwie zasady, z łatwością dobierzesz dywany do Twoich mebli w salonie, tworząc spójną i stylową aranżację.

Jak połączyć dywany z meblami w salonie

Łączenie dywanów z meblami w salonie opiera się na kilku kluczowych zasadach. Po pierwsze należy zadbać o spójność kolorystyczną. Oznacza to, że kolor dywanu musi komponować się z barwami mebli – skóry, tkanin czy drewna. Zasada dotyczy nie tylko odcieni, ale też nasycenia barw. Jeśli np. mamy bardzo ciemną, grafitową sofę, dobrze jest ułożyć na podłodze dywan w jasnym odcieniu szarości. I odwrotnie – jasne meble świetnie korespondują z ciemniejszym dywanem. Po drugie, meble i dywan powinny łączyć się ze sobą również pod względem faktury i „dotyku”. Delikatny aksamit sofy będzie pięknie komponował się z puszystym, miękkim dywanem w typie shaggy. Z kolei ostre, geometryczne fotele świetnie wyglądają na tle dywanu o kratownicy lub klockowym wzorze. Stosując te dwie zasady, z łatwością dobierzesz dywany do Twoich mebli w salonie, tworząc spójną i stylową aranżację.

Podsumowanie

Dobór odpowiednich dywanów do salonu, a także ich łączenie z oświetleniem to nie lada wyzwanie, ale może zupełnie odmienić charakter wnętrza. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na spójność kolorystyczną i kompozycyjną dywanów z resztą aranżacji salonu. Oświetlenie z kolei powinno podkreślać zarówno walory wizualne, jak i fakturę dywanów.

Mamy nadzieję, że nasze inspiracje na łączenie oświetlenia salonu z dywanami okażą się pomocne w urządzaniu przytulnej przestrzeni salonowej. Warto poeksperymentować z kolorami, fakturami i umiejscowieniem lamp, by w pełni wykorzystać potencjał dekoracyjny dywanów.

Najczęściej zadawane pytania

Do salonu idealnie nadają się dywany wełniane lub bawełniane o delikatnych, stonowanych kolorach i uniwersalnych kształtach – kwadratowe lub prostokątne. Dobrze sprawdzą się też popularne ostatnio dywany typu shaggy o miękkim, puszystym runie.

Kolor dywanu powinien nawiązywać do dominującej kolorystyki salonu. Przy jasnych ścianach i meblach postaw na stonowane, ziemiste barwy. Z kolei we wnętrzach utrzymanych w ciemniejszej tonacji świetnie prezentują się dywany w jasnych odcieniach różu czy piasku.

Najważniejsza jest tu zasada harmonijnego łączenia faktur i spójności stylistycznej. Delikatny velvet czy plusz mebli koresponduje z miękkimi, puchatymi fakturami dywanów. Z kolei ostre linie metalowych nóżek stołów i krzeseł pięknie wyglądają na tle wyraźnych wzorów na dywanie.

Do przestrzeni z dywanem idealnie sprawdzą się żyrandole i lampy sufitowe, zapewniające równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Można też użyć lamp stołowych i stojących, ustawiając przynajmniej jedną bezpośrednio przy dywanie.

Warto potraktować dywan jako centralny punkt aranżacji salonu i wokół niego rozplanować rozmieszczenie mebli. Sofę i fotele ustawiamy przodem na dywan, komody i regały z boku lub z tyłu. Dzięki temu łatwiej wydzielić poszczególne strefy funkcjonalne.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Życzenia na 21 urodziny z oczkiem: Zaskocz solenizanta!
 2. Najlepsze kartki na dzień matki: Pomysły z kwiatami w roli głównej
 3. Budowa domku na drzewie: Marzenie o własnym azylu wśród gałęzi
 4. Biała choinka ubrana: Odkryj magiczną atmosferę świąt z białą choinką
 5. Jak przygotować dekoracje na imprezę w stylu lat 80.?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Anna Dębińska
Anna Dębińska

Witaj! Jestem artystą przestrzeni i architektem swojego świata wizualnych inspiracji. Na moim portalu o home design dzielę się moją pasją do tworzenia pięknych i funkcjonalnych wnętrz. Przewodzę Cię przez magiczny świat projektowania, gdzie każdy detal ma znaczenie. Odkryj ze mną tajniki harmonijnego urządzania przestrzeni, inspirujące pomysły na aranżacje oraz najnowsze trendy w designie wnętrz. Moją misją jest pomaganie innym w kreowaniu miejsc, które odzwierciedlają ich osobowość i styl życia. Dołącz do mnie w podróży przez świat estetyki i funkcjonalności!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły