Garderoba za łóżkiem: Jak zaaranżować sypialnię?

Garderoba za łóżkiem: Jak zaaranżować sypialnię?
Autor Anna Dębińska
Anna Dębińska22.02.2024 | 6 min.

Garderoba za łóżkiem to praktyczne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić miejsce w sypialni. Umieszczenie garderoby za łóżkiem sprawia, że staje się łatwiej dostępna, a jednocześnie nie zajmuje dodatkowej przestrzeni w pokoju. W artykule przedstawiamy, jak wybrać odpowiednią garderobę, gdzie ją umieścić, ile miejsca zajmuje i jak aranżować jej wnętrze, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał tego rozwiązania.

Kluczowe wnioski:

  • Garderoba za łóżkiem to oszczędność miejsca przy zachowaniu funkcjonalności.
  • Należy dobrać odpowiednią wielkość i styl garderoby do aranżacji sypialni.
  • Można wykorzystać systemy organizacji wnętrza na ubrania i dodatki.
  • Oświetlenie garderoby ma duże znaczenie dla wygody użytkowania.
  • Dobrze zaprojektowana garderoba za łóżkiem optymalizuje przestrzeń sypialni.

Jak wybrać garderobę za łóżkiem

Wybierając garderobę do umieszczenia za łóżkiem, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim konieczne jest dopasowanie wymiarów mebla do dostępnej przestrzeni. Ważne jest też, aby garderoba pasowała stylem do aranżacji sypialni i nie zaburzała jej wyglądu.

Najlepiej wybrać garderobę na wymiar, idealnie wpasowaną w przestrzeń za łóżkiem. Pozwoli to maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce. Jeśli z jakichś względów nie jest to możliwe, należy wybrać standardowy model o wymiarach jak najbardziej zbliżonych do optymalnych. Koniecznie jednak trzeba zmierzyć przestrzeń i sprawdzić, czy mebel się zmieści.

Jeśli chodzi o styl garderoby, powinien on nawiązywać do pozostałych mebli w sypialni, zwłaszcza łóżka. Może to być podobny kolor, materiał wykończeniowy czy wzór na froncie. Dzięki temu garderoba nie będzie „wybijać się” z aranżacji i ładnie wtopi się w tło.

Co z wykończeniem garderoby?

Bardzo istotne przy wyborze garderoby za łóżkiem jest jej wykończenie. Ze względu na umiejscowienie w sypialni mebel ten powinien być wykonany z naturalnych, bezpiecznych materiałów. Wskazane są płyty drewnopodobne lub forniry. Najlepiej unikać płyt laminowanych, które mogą zawierać szkodliwe substancje.

Dodatkowo warto wybrać taką okleinę płyty, której faktura i kolorystyka będzie możliwie jak najbardziej przypominała naturalne drewno. Dzięki temu garderoba za łóżkiem wtopi się w przestrzeń sypialni i będzie tworzyła spójną, przytulną całość.

Jaka garderoba będzie pasować do sypialni

Wybierając garderobę do sypialni, należy wziąć pod uwagę jej metraż, ogólny styl aranżacji oraz preferencje użytkowników. Mała, klasycznie urządzona sypialnia będzie dobrze komponować się z niewielką, zamkniętą garderobą w stonowanych barwach. Przestronnych wnętrz, utrzymanych w nowoczesnej stylistyce, nie zaburzy zaś garderoba w jasnym kolorze, z przeszklonymi drzwiczkami.

Niezależnie od wymiarów sypialni, garderoba w sypialni za łóżkiem zawsze będzie funkcjonalnym rozwiązaniem, oszczędzającym cenne miejsce. Warto jednak dopasować styl mebla do reszty aranżacji, by wnętrze prezentowało się spójnie i harmonijnie.

Kluczem jest wybranie garderoby nawiązującej stylem do pozostałego wyposażenia sypialni. Dzięki temu będzie ona stanowić naturalne dopełnienie aranżacji, a nie obcy element.

Czytaj więcej:Aranżacja poddasza: Kreatywne pomysły na wykorzystanie przestrzeni

Gdzie postawić garderobę w sypialni

Garderoba w sypialni może stać w kilku miejscach, jednak zdecydowanie najlepszą i najbardziej funkcjonalną lokalizacją jest przestrzeń za łóżkiem. Umieszczenie jej tutaj pozwala zaoszczędzić cenne metry w pokoju i nie zmniejsza przestrzeni komunikacyjnej. Jednocześnie garderoba jest łatwo dostępna dla osób leżących w łóżku.

Aby garderoba za łóżkiem sprawdzała się jak najlepiej, warto przed jej zakupem dokładnie zmierzyć tę przestrzeń. Pozwoli to precyzyjnie dopasować wymiary mebla. Należy zwrócić uwagę, czy garderoba nie będzie kolidować z kaloryferem lub kontaktem elektrycznym. Koniecznie trzeba też zweryfikować jej dostępność po obu stronach łóżka.

Gdzie jeszcze można postawić garderobę w sypialni?

Oprócz lokalizacji za łóżkiem, garderoba świetnie sprawdza się przy ścianie naprzeciwko wejścia do sypialni. Taka aranżacja tworzy wrażenie oddzielnego kącika garderobianego, nie zajmując przy tym dodatkowej przestrzeni.

Inną opcją jest umieszczenie garderoby w niszy sypialni lub w garderobie przechodniej łączącej sypialnię z łazienką. Tego typu rozwiązania pozwalają jednak na ograniczone dopasowanie rozmiarów i kształtu garderoby.

Ile miejsca zajmuje garderoba

Zdjęcie Garderoba za łóżkiem: Jak zaaranżować sypialnię?

Ile dokładnie miejsca zajmie garderoba w sypialni, zależy przede wszystkim od jej wymiarów, układu drzwi i głębokości. Typowa zamknięta garderoba o szerokości 100 cm i głębokości 60 cm, z jednoskrzydłowymi drzwiami, zajmuje około 0,6 m2 powierzchni podłogi.

Dla porównania garderoba przesuwana, o tej samej szerokości i głębokości 40 cm, to około 0,4 m2 zajętej przestrzeni. Im płytsza garderoba i węższy front otwieranych drzwi, tym mniej miejsca potrzeba na jej ustawienie. Każda garderoba wymaga jednak zapewnienia strefy dostępu w celu otwierania drzwi czy wysuwania szuflad i wieszaków.

Rodzaj garderobyZajmowana powierzchnia
Zamknięta z drzwiami jednoskrzydłowymi0,6 m2
Zamknięta z drzwiami dwuskrzydłowymi0,8-1 m2
Przesuwana0,4-0,6 m2

Jak urządzić wnętrze garderoby

Aranżacja wnętrza garderoby powinna zostać dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkowników i rodzaju przechowywanych w niej rzeczy. Podstawowym wyposażeniem są półki, szuflady, wieszaki na ubrania oraz półki na obuwie.

W przypadku garderoby umieszczonej w sypialni, przeznaczonej głównie do przechowywania ubrań, warto rozmieścić elementy wyposażenia według ustalonego schematu. Na górnych półkach lub w strefie nad drążkiem na wieszaki można ulokować rzadziej używane rzeczy, koce, pościel.

Bluzy, swetry, spodnie i inne częściej zakładane ubrania powinny znaleźć się na wysokości linii wzroku, na drążkach i półkach. Natomiast najniższe partie garderoby, w tym szuflady, są najlepszym miejscem na bieliznę, skarpetki, piżamy.

Przydatne wyposażenie garderoby

Wnętrze garderoby w sypialni można wyposażyć w dodatkowe elementy, ułatwiające utrzymanie porządku i dostęp do rzeczy. Bardzo przydatne okazują się małe szufladki czy organizery wsuwane między półki lub zamocowane na drzwiach. Pomagają trzymać drobne akcesoria typu apaszki, rękawiczki, biżuteria.

Warto też pomyśleć o wewnętrznym oświetleniu garderoby. Dobrze oświetlona przestrzeń znacznie ułatwia przeglądanie zawartości i wybór garderoby. Oświetlenie ledowe umieszczone w górnej części lub listwy ledowe na półkach sprawdzą się tu najlepiej.

Jakie dodatki do garderoby

Garderoby, zwłaszcza te umieszczone w sypialniach, można uzupełnić kilkoma dodatkami, podnoszącymi funkcjonalność i wygodę korzystania. Bardzo przydatne okazują się wieszaki i haczyki montowane wewnątrz drzwi. Pozwalają szybko powiesić odzież, nie szukając wolnego miejsca na drążku.

Kolejnym udogodnieniem są organizery i akcesoria do przechowywania drobnych elementów garderoby. Mogą to być wiszące koszyki lub pudełka, szuflady i przegródki wsuwane między półkami. Ułatwiają grupowanie i porządkowanie bielizny, skarpetek, biżuterii czy apaszek.

Warto też wyposażyć garderobę w wewnętrzne gniazdko elektryczne i port USB. Umożliwi to wygodne ładowanie telefonu oraz korzystanie z urządzeń elektrycznych, jak golarka, prostownica czy lokówka, bez konieczności ciągnięcia przedłużaczy.

Wybierając garderobę do umieszczenia za łóżkiem, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim konieczne jest dopasowanie wymiarów mebla do dostępnej przestrzeni. Ważne jest też, aby garderoba pasowała stylem do aranżacji sypialni i nie zaburzała jej wyglądu. Kontynuując, najlepiej wybrać garderobę na wymiar, idealnie wpasowaną w przestrzeń za łóżkiem.

Podsumowanie

Garderoba w sypialni, zwłaszcza garderoba w sypialni za łóżkiem, to bardzo funkcjonalne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić cenne miejsce. Aby sprawdziła się jak najlepiej, warto dopasować jej wymiary, styl i wyposażenie do aranżacji i potrzeb. Umiejętne zaprojektowanie garderoby sprawi, że stanie się praktycznym i pojemnym miejscem na przechowywanie ubrań i akcesoriów.

Kluczowe jest, aby garderoba swym stylem nawiązywała do reszty wyposażenia w sypialni. Wówczas będzie stanowiła spójną część aranżacji wnętrza. Warto też wyposażyć ją w dodatkowe elementy jak oświetlenie, organizery czy wieszaki, by jeszcze bardziej zwiększyć funkcjonalność i wygodę użytkowania.

Najczęściej zadawane pytania

Do sypialni najlepiej wybrać garderobę w naturalnym, jasnym kolorze, który będzie komponował się z resztą wyposażenia. Stylistyka mebla powinna odpowiadać ogólnemu charakterowi aranżacji wnętrza. W małych sypialniach sprawdzi się niewielka, zamknięta garderoba, w dużych - przestronna, z przeszklonymi drzwiami.

Najbardziej funkcjonalną lokalizacją dla garderoby w sypialni jest miejsce za łóżkiem. Pozwala ono zaoszczędzić przestrzeń w pokoju, a jednocześnie zapewnia łatwy dostęp do garderoby z łóżka. Innym dobrym miejscem jest przestrzeń przy ścianie naprzeciw wejścia.

Aranżując garderobę w sypialni, należy wyposażyć ją w elementy odpowiednie do przechowywania ubrań. Niezbędne są półki, drążki na wieszaki ubraniowe oraz szuflady. Warto też zadbać o wewnętrzne oświetlenie LED i dodatki ułatwiające organizację drobnych elementów garderoby.

Miejsce zajmowane przez garderobę w sypialni zależy od jej rozmiarów i rodzaju - waha się od ok. 0,4 m2 w przypadku niewielkiej garderoby przesuwnej do ok. 1 m2 dla dużej, zamkniętej garderoby z szerokimi, dwuskrzydłowymi drzwiami.

Garderobę w sypialni warto wyposażyć m.in. w wieszaki i haczyki wewnątrz drzwi, organizery na drobne elementy, gniazdko elektryczne i port USB. Ułatwiają one porządkowanie i korzystanie z zawartości garderoby.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Życzenia na 21 urodziny z oczkiem: Zaskocz solenizanta!
  2. Inspiracje na dywany w salonie: Jak oświetlić przestrzeń?
  3. Budowa domku na drzewie: Marzenie o własnym azylu wśród gałęzi
  4. Biała choinka ubrana: Odkryj magiczną atmosferę świąt z białą choinką
  5. Jak przygotować dekoracje na imprezę w stylu lat 80.?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Anna Dębińska
Anna Dębińska

Witaj! Jestem artystą przestrzeni i architektem swojego świata wizualnych inspiracji. Na moim portalu o home design dzielę się moją pasją do tworzenia pięknych i funkcjonalnych wnętrz. Przewodzę Cię przez magiczny świat projektowania, gdzie każdy detal ma znaczenie. Odkryj ze mną tajniki harmonijnego urządzania przestrzeni, inspirujące pomysły na aranżacje oraz najnowsze trendy w designie wnętrz. Moją misją jest pomaganie innym w kreowaniu miejsc, które odzwierciedlają ich osobowość i styl życia. Dołącz do mnie w podróży przez świat estetyki i funkcjonalności!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły